Product description Black Widow Folding Arched Folding Motorcycle Ramp BW-9440-HD, BW-10840-HD, BW-12040-HD, BW-14440-HD Sold individually The Black Widow 4-Beam support system is engineered for loading motorcycles and ATVs with a maximum combined capacity of 1500 pounds when using the center and side sections together. Each of the 3 pieces feature evenly spaced, slip-resistant rungs, fold in half for storage, have a solid plate attaching lip, and bolt together for added stability. Five safety straps are included to prevent ramp kick-outs and to restrict side-to-side movement during loading / unloading. Specifications Four sizes available Width: 40" Weight Capacity: 1,500 lbs Material: Aluminum Features & Benefits C-beam brackets connect center and side ramps Separate entire ramp into two pieces horizontally or.. Fold in half for storage Tapered feet for a smooth approach Full-width lip plate connector Slides right into your truck bed Black Widow - Motorcycle Ramps and More Black Widow offers affordable loading, unloading and transportation options for powersports users with motorcycles, dirt bikes, ATVs, and more. Our motorcycle ramps are quality products designed to provide an easy way to safely load up your bike.
## Features
- FOLDABLE DESIGN: Extra-long 12' L x 40" W ramp either folds in half or breaks down for compact storage in a short pickup truck bed, garage, or shed; each ramp folds down to 6' L x 6.5" H; reinforced joint ensures smooth folding and unfolding every time
- ANTI-SLIP CROSSBAR SURFACE: Serrated crossbar design provides a no-slip approach with great traction in all weather conditions; crossbars spaced 3" apart prevent water, dirt, and debris from building up on the loading ramp surface
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B004HMZ5ZW |
| Best Sellers Rank | #1,349,596 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #444 in Powersports Loading Ramps |
| Brand | Rage Powersports |
| Brand Name | Rage Powersports |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 33 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00813709018876 |
| Is Foldable | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 40"L x 40"W x 144"H |
| Item Type Name | 12' Black Widow Extra Long Motorcycle Loading Ramp |
| Item Weight | 133 Pounds |
| Load Capacity | 1500 pound |
| Manufacturer | Rage Powersports |
| Manufacturer Part Number | BW-14440-HD |
| Material | Aluminum |
| Material Type | Aluminum |
| Model Number | BW-14440-HD |
| Product Dimensions | 40"L x 40"W x 144"H |
| UPC | 813709018876 |
## Product Details
- **Brand:** Rage Powersports
- **Material:** Aluminum
- **Color:** Black
- **Item Weight:** 65 Pounds
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Well built / sturdy
*by P***K on February 10, 2026*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Sturdy with good bike chassis clearance
*by K***L on September 24, 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Very sturdy, yet very light.
*by D***S on March 18, 2025*
## Frequently Bought Together
- Muffler Exhaust Wash Plug, Coitak 0.6"-1.5" Wash Plug for Motorcycle Bike 2 Stroke Rubber Exhaust Silencer (2 Pack) (0.6"-1.5")
- Pro Taper 1.5" Tie Downs (Black)