The Pemko 4131CRL36 Aluminum Automatic Door Bottom features a clear anodized aluminum casing with a low-force plunger that activates a multi-point drop bar seal, providing an airtight and soundproof barrier. Available in customizable lengths from 18" to 72", it offers easy trimming for a perfect fit. Designed for indoor use, this modern, surface-mounted door bottom combines durability with sleek aesthetics, making it a top choice for professionals seeking both function and style.
| ASIN | B009UWKBVC |
| Additional Features | Easy to Install |
| Best Sellers Rank | #266,955 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #632 in Screen Door Hardware |
| Brand Name | Pemko |
| Color | Clear |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (133) |
| Exterior Finish | Clear Anodized |
| Finish Types | Anodized |
| Global Trade Identification Number | 00086787119821 |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Handle Attachment Mechanism | Surface Mounted or Semi-Mortise |
| Handle Material | Aluminum |
| Handle Type | Pull Handle |
| Included Components | Bolt |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Item Depth | 1-27/32 inches |
| Item Dimensions L x W | 36.4"L x 1.9"W |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Manufacturer | Pemko Manufacturing Company, Inc. |
| Manufacturer Warranty Description | No Warranty |
| Material Type | Aluminum |
| Metal Type | Aluminum |
| Model Number | 4131CRL36 |
| Number of Items | 1 |
| Shape | T-Shaped |
| Specific Uses For Product | Door |
| Style Name | Modern |
| UPC | 086787119821 |
| Unit Count | 1.0 Count |
M**A
It solves the problem upgrading the appearance of the door.
J**.
Works as expected
K**I
Only one side of gasket drops
D**.
Frustrating
P**T
Product could be more durable and easier to assemble. It does work as advertised.
R**C
Nice weather related door closer
L**Y
Works as promised.
New flooring in my entry way meant I needed a new weatherstrip for the bottom of my front door - one that would seal out the weather but clear the new tile and an area rug. This was fairly easy to install - it does have to be trimmed to size with a hacksaw (even for a standard 36" entry door.) I followed the directions and had no problem. It seals the gap below the door when the door is closed and clears the flooring when opened - just what I needed.