The DS18 PRODR1.35 is a 1.35" titanium compression driver designed for professional audio applications, boasting 400W peak power handling and a robust 16 oz ferrite magnet. Its standard 1" TPI threading ensures broad horn compatibility, while its durable build guarantees long-lasting, high-fidelity performance ideal for competitive and pro-level sound systems.
| ASIN | B082FNPFHJ |
| Audio Driver Size | 34.29 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Best Sellers Rank | #87,120 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #141 in Car Tweeters |
| Compatible Devices | Desktop, Television, Projector |
| Control Method | Voice |
| Customer Package Type | FFP |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (55) |
| Date First Available | December 6, 2019 |
| Is Waterproof | False |
| Item Weight | 1 pounds |
| Item model number | PRO-DR1.35 |
| Manufacturer | DS18 |
| Material | Titanium |
| Model Name | PRO-DR |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 1"D x 1"W x 1"H |
| Recommended Uses For Product | Compression |
| Speaker Size | 1.35 Inches |
| Speaker Type | Component |
| Special Feature | Stereo Pairing |
| Specific Uses For Product | Pro Audio |
| Style | PRO-DR1.35 |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Surround Sound Channel Configuration | 1.0 |
| Tweeter Diameter | 1.35 Inches |
| UPC | 810005182706 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Type | Limited |
T**A
Amazing replacement driver for Peavy PR15
I used these as a replacement driver in a set of Peavy PR15 neodymium cabinets. I also had to replace the crossovers with these crossovers: https://www.amazon.com/dp/B0995JXKZH which required the final 4 ohm resistor in the tweeter circuit to be bypassed. Once all of that was done these tweeters sound fantastic in this application and handled all the power I gave to them without issue.