The KSN 1142A Piezoelectric Speaker is engineered for high performance, featuring a robust power handling capacity of 400 Watts and a wide frequency response range from 1.8 kHz to 30 kHz. With a sensitivity of 92 dB and built-in protection circuitry, this speaker is designed for durability and exceptional sound quality, making it a perfect choice for audiophiles and professionals alike.
| ASIN | B009CETPEM |
| Antenna Location | For Home Stereos, For PA Systems, For Professional Audio Equipment |
| Audio Driver Type | Piezoelectric Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #131,896 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #195 in Guitar Amplifier Speakers |
| Brand | Piezo Source |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Laptop, MP3 Player, Smartphone, Tablet, Television |
| Controller Type | Corded electric |
| Customer Reviews | 3.9 3.9 out of 5 stars (8) |
| Enclosure Material | Plastic and Piezo Ceramic |
| Frequency Response | 30 KHz |
| Impedance | 3 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 4"D x 4"W x 4"H |
| Item Weight | 4 Ounces |
| Manufacturer | Piezo Source Inc |
| Model Name | KSN1142A |
| Model Number | KSN1142A |
| Mounting Type | Flush Mount |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Speaker Maximum Output Power | 400 Watts |
| Speaker Size | 1 Inches |
| Speaker Type | Component |
| Unit Count | 1.0 Count |
M**R
Works very efficiently for 28KHZ and up. Good for ultrasonics.
work well, using for a super power dog repeller, 28KHZ, they run far away and stop barking, the neighbors can't hear it so they are mystified.