| ASIN | B005Y0VTB0 |
| Average Battery Life | 17 Hours |
| Backlight | No |
| Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Batteries Included? | Yes |
| Batteries Required? | Yes |
| Battery Cell Type | Alkaline |
| Best Sellers Rank | #48,711 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #26 in Home Nonprogrammable Thermostats |
| Brand | Honeywell |
| Color | Premier White |
| Connectivity Protocol | ZigBee |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Control Method | Remote |
| Control Type | Button Control |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (661) |
| Date First Available | October 21, 2011 |
| Display Type | digital |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Matte |
| Global Trade Identification Number | 00085267389693 |
| Included Components | Honeywell C7189R1004 Wireless Indoor Sensor |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.89 ounces |
| Item model number | C7189R1004 |
| Manufacturer | Honeywell |
| Material | Plastic |
| Model Name | FBA_C7189R1004 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Part Number | FBA_C7189R1004 |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 30"D x 8"W x 6"H |
| Shape | Rectangular |
| Size | 30" x 8" x 6" |
| Special Feature | wireless |
| Special Features | wireless |
| Specific Uses For Product | Temp Sensor |
| Style | Contemporary |
| Temperature Control Type | Manual |
| Thickness | 11 Inches |
| UPC | 085267298858 094715785727 696498759034 085267389693 |
| Voltage | 24 Volts |
| Warranty Description | No warranty. |
D**3
Discreet and dependable indoor sensor that just works
R**A
This works great!
M**K
Great Wireless Temperature Sensor to help stabulize temperature in areas your thermostat can't reach
E**.
follow directions
These are great.
S**N
Works great
Easy to replace and set up worked perfectly.
P**N
Very limited utility and dis not work with app
J**L
Works to provide additional temperature readings to the thermostat.
P**P
Easy to set up. Very small
B**N
R**E
T**S
These are good to setup in all your common rooms. I ended up putting 1 in my bedroom and 1 in the kids room. Now the temperature in the house feels more consistent.