The Shure SLXD24D/B58 Dual Channel Digital Wireless Microphone System delivers professional-grade 24-bit/48 kHz digital audio with rock-solid RF performance. Featuring two SLXD2 handheld transmitters with legendary Beta 58A capsules and a dual-channel SLXD4D rack-mount receiver, it supports up to 32 compatible systems per 44 MHz band. With up to 8 hours of battery life on AA batteries and an optional rechargeable upgrade, plus a 330-foot operating range, this system is engineered for flawless live performances, conferences, and events.
| ASIN | B084ZB9LYM |
| Antenna Location | Karaoke, Live Performances, Conferences |
| Audible Noise | 120 Decibels |
| Audio Sensitivity | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #11,101 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #154 in Handheld Wireless Microphones & Systems #185 in Professional Video Microphones |
| Brand | Shure |
| Built-In Media | (2) SLXD2 handheld transmitter with Beta 58A cardioid dynamic microphone capsules and (1) SLXD4D dual-channel receiver, with antenna and rackmount accessories, (2) zippered bag and (4) AA batteries |
| Color | Transparent |
| Compatible Devices | Audio Interface, Audio Mixer, Microphone Stand |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Connector Type | Wireless |
| Customer Reviews | 3.8 out of 5 stars 3 Reviews |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Frequency Range | 20 hz 20 khz |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Hardware Platform | Television |
| Impedance | 600 Ohms |