title: "Honeywell C7089U1006 Outdoor Temperature Sensor"
brand: "honeywell"
price: "฿4715"
currency: THB
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Honeywell"
url: https://www.desertcart.co.th/products/3424313-honeywell-c7089u1006-outdoor-temperature-sensor
store_origin: TH
region: Thailand
---
# Factory calibrated, zero hassle setup 60 in. leadwires for flexible placement 200 ft max wire run for versatile installation Honeywell C7089U1006 Outdoor Temperature Sensor
**Brand:** honeywell
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌡️ Stay ahead of the weather curve with precision you can trust!
## Quick Answers
- **What is this?** Honeywell C7089U1006 Outdoor Temperature Sensor by honeywell
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- honeywell enthusiasts
## Why This Product
- Trusted honeywell brand quality
## Key Features
- • **Compact & Durable:** Sleek 4.7 x 3.5 x 1.1 inch design built to withstand outdoor conditions up to 150°F.
## Overview
## Description
## Features
- Mounting clip allows easy sensor positioning on siding or soffit
- Includes 60 in. leadwires
- Factory calibrated; no field calibration required
- Maximum wire run of 200 feet
- 2 1/4 in. x 3/8 in. with 60 in. leadwires
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B000979ERY |
| Best Sellers Rank | #256,587 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #84 in HVAC Controls |
| Brand Name | Honeywell |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 422 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00085267256834 |
| Included Components | Honeywell C7089U1006 |
| Item Dimensions | 4.7 x 3.5 x 1.1 inches |
| Item Type Name | Outdoor Temperature Sensor |
| Item Weight | 2.4 ounces |
| Item dimensions L x W x H | 4.7 x 3.5 x 1.1 inches |
| Manufacturer | Honeywell |
| Material | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Measurement Accuracy | ±1.5% |