Phoenix Contact MSTB2.5/3-ST-5.08 1757022 Pluggable Connector 5.08mm 3P F Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 3; straight; plug; female - Plug component - Nominal current: 12 A - Rated voltage (III/2): 320 V - Number of positions: 3 - Pitch: 5.08 mm - Connection method: Screw connection with tension sleeve - Color: green - Contact surface: Tin Specification : - ManufacturerPhoenix Contact - Type of connectorpluggable terminal block - Contacts pitch5.08mm - Number of ways3 - Spatial orientation straight - Connectorplug - Kind of connectorfemale - Mechanical mountingfor cable - Electrical mountingcage clamp, screw terminal - Colourgreen - Rated voltage 250V - Current rating12A - Type of pin configuration 1x4 - Body materialpolyamide - Locking systemfriction lock - Flammability ratingUL94V-0 - Conform to the normCSA, UL, VDE - Contact platingtinned - Number of terminals 4 - Connector seriesMSTB - Wire size24AWG...12AWG - Wire cross section0.2...2.5mm2
| ASIN | B09VF3V3T6 |
| Best Sellers Rank | 405,403 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 835 in Terminal Blocks (DIY & Tools) |