title: "YORK-PS15P 15 Powered Speaker 4400w"
brand: "yorkville"
price: "฿165944"
currency: THB
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Yorkville"
url: https://www.desertcart.co.th/products/45963722-york-ps15p-15-powered-speaker-4400w
store_origin: TH
region: Thailand
---
# 15-inch dynamic driver 4400W peak power On-board mixer control YORK-PS15P 15 Powered Speaker 4400w
**Brand:** yorkville
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎤 Own the stage with Yorkville’s powerhouse sound – because your audience deserves nothing less!
## Quick Answers
- **What is this?** YORK-PS15P 15 Powered Speaker 4400w by yorkville
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- yorkville enthusiasts
## Why This Product
- Trusted yorkville brand quality
## Key Features
- • **Unmatched Power Output:** Delivers a staggering 1400W program and 4400W peak for crystal-clear, distortion-free sound that dominates any venue.
- • **Pro-Grade 15" Dynamic Driver:** Experience deep, punchy bass and rich mids that fill rooms with immersive sound clarity.
## Overview
## Description
1400 watts program - 4400 watts peak
## Features
- ParaSource Active 15 -- 1400 watts program (4400
- Watts peak), on-board mixer, and more
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01N1VD826 |
| Audio Driver Size | 15 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Best Sellers Rank | #136,637 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #322 in Powered Speaker Cabinets |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Professional Audio Equipment |
| Control Method | Touch |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (11) |
| Date First Available | November 7, 2013 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Weight | 65 pounds |
| Item model number | PS15P |
| Manufacturer | Yorkville |
| Material | Metal, Plastic, Polypropylene, Aluminum |
| Material Type | Metal, Plastic, Polypropylene, Aluminum |
| Model Name | PS15P |
| Number of Items | 1 |
| Package Dimensions | 32.5 x 22.7 x 17.9 inches |
| Power Source | Corded Electric |
| Recommended Uses For Product | Compression |
| Shape | rectangular prism |
| Speaker Amplification Type | Passive |
| Speaker Size | 15 Inches |
| Speaker Type | Subwoofer, Woofer |
| Specific Uses For Product | live events, public speaking engagements, musical performances |
| Subwoofer Connectivity Technology | Wired |
| Subwoofer Diameter | 15 Inches |
| Surround Sound Channel Configuration | 2.0 |
| UPC | 840402032120 797698473055 |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Type | Full |
| Wattage | 1400 watts |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Woofer Diameter | 15 Inches |
## Product Details
- **Audio Output Mode:** Stereo
- **Connectivity Technology:** XLR
- **Mounting Type:** Floor Standing, Tabletop Mount
- **Speaker Maximum Output Power:** 1400 Watts
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Yorkville has a killer on it's hands
*by R***N on September 2, 2014*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Amazing Speaker
*by T***H on January 24, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Review
*by J***O on October 25, 2021*
Me gusto mucho el sonido que dan y las utilizo para un dj
## Frequently Bought Together
- Yorkville YORK-PS15P 15 Powered Speaker 4400w
- Rockville Pair RVES1 Adjustable Tripod DJ PA Speaker Stands +Carry Bag/Universal
- Amazon Basics XLR Male to Female Microphone Cable for Speaker or PA System, All Copper Conductors, 6MM PVC Jacket, 6 Foot, Black