title: "Polycell PLCPRPS25L Plaster Repair Polyfilla Ready Mixed - 2.5 L, Multicolor"
brand: "polycell"
price: "฿4210"
currency: THB
in_stock: true
reviews_count: 8
store_origin: TH
region: Thailand
---
**Brand:** polycell
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🛠️ Fix it fast, fix it flawless—because your walls deserve the best!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- polycell enthusiasts
## Why This Product
- Trusted polycell brand quality
## Description
From the manufacturer
## Features
- Contains benzisothiazolone. May produce an allergic reaction.
- Contains sensitizing substances. May produce an allergic reaction.
- Easily repairs damaged plaster – ready mixed formulation
- Easier to apply and smooth out than ordinary plaster
- Light consistency – will not slump, shrink or crack and has strong adhesion
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B001GUA9RM |
| Best Sellers Rank | 359 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 2 in Plaster 84 in Adhesives & Sealers |
| Brand Name | POLYCELL |
| Colour | multicoloured |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 12,890 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 05010567082017 |
| Grade Rating | residential |
| Included Components | PCELL R/MIX PLASTER REPAIR 2.5L |
| Item Dimensions | 20 x 20 x 14 millimetres |
| Item Form | Plaster |
| Item Shape | Rectangular |
| Item Type Name | PCELL R/MIX PLASTER REPAIR 2.5L |
| Item Weight | 3.62 Pounds |
| Item dimensions L x W x H | 20 x 20 x 14 millimetres |
| Item form | Plaster |
| Manufacturer | ICI Paints Akzo Nobel |
| Material | Polycell |
| Model Number | PLCPRPS25L |
| Number of Items | 1 |
| Part Number | 492520 |
| Shape | Rectangular |
| UPC | 790295556633 798256154751 |
| Unit Count | 2500.0 millilitre |
## Product Details
- **Material:** Polycell
- **Colour:** multicoloured
- **Shape:** Rectangular
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
A: This is not suitable for concrete floors. We'd recommend Polycell Quick Set Cement instead.
**Q: In the description it says `do not fill more than 50mm in one application'. is this 50mm in depth? the maximum depth i have is 25mm. is this suitable?**
A: Yes that's correct - this means 50mm in depth. 25mm will be perfectly fine for this product.