The DEWALT 18V XR Compact Blower (DCV100-XJ) is a handheld, battery-powered tool delivering up to 80 m/s airflow and 18,000 RPM fan speed. Weighing just 0.95 kg, it offers ergonomic comfort and variable speed control for versatile cleaning tasks. Compatible with DEWALT’s XR lithium-ion battery system, it ensures quiet, maintenance-free operation with professional-grade durability and includes multiple nozzles for diverse applications.
| ASIN | B01BU0I3W0 |
| Best Sellers Rank | 19,843 in Garden ( See Top 100 in Garden ) 56 in Garden Blowers |
| Brand Name | DEWALT |
| Colour | Yellow |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,889) |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Form Factor | Handheld |
| Included Components | DCV100 XR Compact Jobsite Blower 18V Bare Unit |
| Item Dimensions L x W x H | 12.9L x 8W x 5.8H centimetres |
| Item Type Name | DCV100 XR Compact Jobsite Blower 18V Bare Unit |
| Item Weight | 0.95 Kilograms |
| Manufacturer | AmazonUk/3K3AF |
| Material Type | Metal, Plastic |
| Model Name | DCV100 XR Compact Jobsite Blower 18V Bare Unit |
| Model Number | DCV100-XJ |
| Noise Level | 96 Decibels |
| Power Source | AC |
| Style Name | Single |
| Unit Count | 1.0 count |
| Voltage | 18 Volts |
B**2
Best quality
K**M
Excellent product, it has a place in my tool kit!
K**Y
Prefect, easy to use, nice & light to work with
Perfect for the job of moving/collecting the fallen leaves
M**R
Good compact blower.
M**3
Excellent
P**O
Actually works very well
I have a lot of Dewalt tools and many batteries so it made sense to buy this blower as opposed to any other makes. There was some comments about the battery life not being very good, however I have not experienced this personally, and have found it very good, however I never intended to use it for long periods on full setting. I use this mainly on sites to get rid of saw dust and debris, and it certainly does the job well, I tend to use the middle setting but full power is very strong indeed. It comes with two twist fit pipes, which if your using it for ground blowing and your particularly tall might give you a bit of back ache but being only 5’ 9” it’s fine for me! I think the price is really good so good value for money in my opinion. It’s quite light in weight (without battery) so easy to store and carry with you. overall I would recommend this product.
A**R
Well made
Good Balance and weight. Decent power on Dry leaves not tried on the wet stuff yet
P**S
Great addition to carry on the van
B**R
Good enough for non industrial work
W**G
W**L
A**S
Alles klar! Hier ist eine kurze und prägnante Bewertung: Top Gerät! Das Dewalt 18V XR Kompakt-Gebläse wirkt sehr hochwertig und liegt gut in der Hand. Trotz der kompakten Größe ist es kraftvoll und effizient. Super verarbeitet, sicher verpackt – genau das, was man von Dewalt erwartet. Klare Empfehlung!