| ASIN | B0028O9ADE |
| Best Sellers Rank | #327,449 in Sports & Outdoors ( See Top 100 in Sports & Outdoors ) #234 in Strength Training Leg Machines |
| Brand | Body-Solid |
| Brand Name | Body-Solid |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 222 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00638448000919 |
| Handle Type | Fixed |
| Included Components | Leg Press and Hack Squat |
| Item Dimensions D x W x H | 96"D x 34"W x 56"H |
| Item Type Name | Leg Press |
| Item Weight | 150 Kilograms |
| Manufacturer | Body-Solid, Inc. |
| Manufacturer Part Number | GLPH1100 |
| Material | Steel , Synthetic |
| Material Type | Steel, Synthetic |
| Maximum Weight Recommendation | 1000 Pounds |
| Model Number | GLPH1100 |
| Product Dimensions | 96"D x 34"W x 56"H |
| Strap Type | Linear bearing straps |
| Tension Level | 1000 pounds |
| Tension Supported | 1000 pounds |
| UPC | 638448011069 638448011274 638448000919 |
| Warranty Description | Limited Lifetime |
J**V
Great Machine
N**N
Everything we were looking for and a little more
R**.
Hope this answers some of your questions
Bayou fitness - product was delivered in less than 7days via UPS. The UPS guy was a gym rat and was more than glad to helpme lug the boxes into my workout gym/room. This is my second large order from Bayou fitness in the past 3 years and so far no problem with them. I will come back to Bayou fitness because they seem to always have the best price, free shipping & no taxes. Also good quality equipment. Just wish they carried more/different companies. BodySolid - leg press/hack squat machine. Took less than 6 hours for me and wifey to uncrate, organize, assemble & cleanup. The package was short some nuts and screws. We ended going to Home Depot rather make this a big issue w/BodySolid. This is our second large piece of equipment and BodySolid ultimately backups their 100% warranty for broken equipment is why I purchased the latest unit from them. The unit works very well so far. I'm pressing eight 45's and like the smoothness and stability. I'm 6'5 and my wife is 5'7" and so the unit is height friendly. The pull pin is in a weird spot but we work with it making adjustments to it under the foot pad. The footprint is much smaller than what you will find in most gyms yet it doesn't want for quality. Overall my wife and I are pleased with the overall performance. The hack squat and calf press works as advertised. Hack squats are smooth and effortless. We hesitate to give the unit 5STARS because (1) we haven't had the unit very long, (2) it lacked minor but necessary pieces and (3) the cushions could have been better quality.
K**S
Buy from Gronk
S**R
Need to read!!! Most important things to know!!!
B**C
Hubby loves it! Works great. Hard to put together
Solid construction. Well designed for a workout. Instructions for putting it together were crap. Make sure to use the enclosed instructions to measure the bolts. Online instructions were not to scale. Parts were not marked and bolts , nuts and washers came jumbled up together in a bag. Several stages were included on each page which should have had more pages and better resolution of detail. I ended up taking apart half of page 1 in order to accomplish stage 4. On page three is when you install the press into the side rails. This is not made clear at all. And the center beam at the end is in the way. I took this apart more than I put it together. I am semi-pro at building and these were the second worst instructions I have ever seen. A couple of bolts were inside the press and were impossible to tighten without an 18mm crescent wrench, which I had to purchase.