title: "LY2-AC110/120 General Purpose Relay, Standard Type, Plug-In/Solder Terminal, Standard Bracket Mounting, Single Contact, Double Pole Double Throw Contacts, 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.4 to 9.2 mA at 60 Hz Rated Load Current, 110 to 120 VAC Rated Load Voltage"
brand: "omron"
price: "฿1747"
currency: THB
in_stock: true
reviews_count: 8
category: "Omron"
store_origin: TH
region: Thailand
---
# 15A max switching current Plug-in & solder terminals UL, CSA & IEC certified LY2-AC110/120 General Purpose Relay, Standard Type, Plug-In/Solder Terminal, Standard Bracket Mounting, Single Contact, Double Pole Double Throw Contacts, 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.4 to 9.2 mA at 60 Hz Rated Load Current, 110 to 120 VAC Rated Load Voltage
**Brand:** omron
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> ⚡ Elevate your control game with Omron’s powerhouse relay — small size, big impact!
## Quick Answers
- **What is this?** LY2-AC110/120 General Purpose Relay, Standard Type, Plug-In/Solder Terminal, Standard Bracket Mounting, Single Contact, Double Pole Double Throw Contacts, 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.4 to 9.2 mA at 60 Hz Rated Load Current, 110 to 120 VAC Rated Load Voltage by omron
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- omron enthusiasts
## Why This Product
- Trusted omron brand quality
## Key Features
- • **Compact & Space-Savvy:** Slim 35.6 x 21.6 x 27.9mm design fits perfectly in tight industrial or home automation spaces.
## Overview
## Description
This Omron LY2-AC110/120 general purpose relay has plug-in terminals, mounts to a standard bracket and is suitable for use in low current applications. This relay has double pole double throw (DPDT) contacts, an input current rating of 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.4 to 9.2 mA at 60 Hz and a load rating of 110VAC at 15 amp, with an input of 110 to 120VAC. It has plug-in terminals for connecting to a socket and mounts to a standard bracket on a flat surface. This general purpose relay has a compact design and is suitable for use in installations with limited space.SpecificationsContact FormDPDTInput Current Rating at 50Hz9.9 to 10.8 mAInput Current Rating at 60Hz8.4 to 9.2 mAInput Voltage110 to 120VACLoad Rating110VAC, 15 ampDielectric Strength2,000VACOperating Temperature-25 to +55 degrees CEnclosure Dimensions*35.6 x 21.6 x 27.9mm (H x W x D)Standards MetUL (Underwriter's Laboratories)CSA (Canadian Standards Association)IEC (International Electrotechnical Commission)Electrical Appliances and Material Safety Act*H is height, the vertical distance from the lowest to highest point; W is width, the horizontal distance from left to right; D is depth, the horizontal distance from front to back.Relay switches (also called an electrical relay or an electrical relay switch) use a small amount of power to control a larger source of power connected to electrical devices such as car motors, computers, and lighting installations. A basic relay switch has a control circuit with an electromagnetic coil and a load circuit with contacts and a lever. When current flows into the relay switch, it moves through the coil and a magnetic field is created, which causes the lever in the load circuit to move between contacts, either turning the device on or off. In a normally open (NO) relay switch, when power is supplied to the relay, the load circuit is closed and the power source connected to the relay is turned on. In a normally closed (NC) relay switch, when power is supplied to the relay, the load circuit is open and the power source connected to the relay is turned off. In other types of relay switches, non-moving parts such as transistors or semiconductors can be used as the control circuit to operate the switching mechanism. Relay switches can be controlled with an external switch, such as a light switch, or they can be connected to an automatically switched power source, such as a car ignition. One relay can operate multiple switches, and multiple relays can be operated with a single switch, with each relay operating independently from the other relays in the system.Omron manufactures and distributes electronic components, equipment, and systems for industrial automation. The company, founded in 1933, is headquartered in Kyoto, Japan.
## Features
- Electric relay for controlling electric signals in low current applications
- Plug-in/solder terminals for plugging into a socket or soldering contacts
- DPDT for simple change-over switching
- Mounts to a standard bracket
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B005T671W0 |
| Best Sellers Rank | #309,966 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #654 in Electromechanical Relays |