The Shure QLXD2/B58 Handheld Transmitter with BETA 58A Vocal Mic Capsule is a high-performance wireless microphone system component designed for professional use. It features an impressive operating range of 328 feet and offers up to 10 hours of battery life with the right rechargeable option. Ideal for various settings, this system ensures top-notch audio quality and seamless compatibility with QLX-D systems.
| ASIN | B06W9P1NNM |
| Antenna Location | Singing |
| Audio Sensitivity | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #28,154 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #333 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Brand | Shure |
| Built-In Media | battery, user manual |
| Color | Transparent |
| Compatible Devices | Digital Receiver |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Connector Type | Wireless (RF) |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 38 Reviews |
| Enclosure Material | Metal |
| Global Trade Identification Number | 00042406464406 |
| Item Dimensions | 12.65 x 4.63 x 3.25 inches |
| Item Type Name | Shure QLXD2/B58 Handheld Wireless Transmitter with BETA 58A Microphone, V50 |